Retro 99

Erikli

Zamanı geçmeden Bursa formaları hakkında bi'kaç şey karalayalım, sonra geç kalıyoruz, olmuyor. Gerçi düzgün toplu resim bile yok. Böyle yazacağız artık.

Geçen sezon en azından bi' tane yeşil ve beyaz haricinde renk kullanılan formaları vardı. 5 kere giymediler sanırım. Boşuna yapılmış oluyor işte. Tabii bunu söylerken, bu sezonki şu griye çalan, kirli beyaz demeye yakın, beyazımsı formayı nereye koymak gerek bilmiyorum. Eğer o "gri"yse, 3. bi' renk var demektir. Ama karışık mesele. Çünkü o formada kullanılan kalıp, şu geçenki Afrika Kupası'nda Puma'nın herkese dayadığı, sağ omuzun gövdeden ayrı bir parça olarak tasarlandığı forma, ve o kısım daha açık beyaz. yani orası olmasa, rahatça beyaz denebilir belki.

Hadi o gri, ve 3. renk var diyelim. Neden ana renklerden birine -beyaz- çok yakın bir 3. renk? Neden siyah falan değil?

Diğer beyaz, bu sezon Puma ile anlaşmalı takımların çoğunda gördüğümüz, geçen sezonki Tottenham içsaha formasının bir benzeri, üvey kardeşi gibi (öeh). Dümdüz, ekstrası olmayan bir çubuklu, ayrıca da Fildişi Sahili'nin yeşiline benzeyen, enine yeşil-beyaz çizgili forma. O noktada da bazı belirsizlikler var. Aynısı denebilir mi, yoksa çizgilerin kenar kısımları dağınık yapılmış, farklılık var denebilir mi, bilemiyorum.

Zaten göğüs reklamı olmayınca böyle bi' boşluk, bi' rahatsızlık var. 4 formada sadece 2 renk görünce, bu hisler pekişiyor.

Retro 98

Drapery


Pique'nin her zaman uzun kollu formayla sahada yer aldığını fark etmişsinizdir. Kış ya da sonbahar hadi neyse de, en sıcak ya da havanın en güzel olduğu zamanlarda bile uzun kollu formayı tercih ediyor. Onun haricinde uzun kollu formayla özdeşleşen çok kimse yok sanırım, Beckham var misal.

Dün Bayern Münih maçı esnasında Barcelona temalı twitter hesaplarından birinden şöyle bir tivit atıldı. "Oha" dedim, tamam neredeyse hep uzun kollu giyiyor da, sadece 2. defa olduğunu okumak çok ilginç.


Çok net olmasa da, formanın kısa kollu olduğunu anlayabiliyoruz.

Hemen gittim bi' Gıgıl açtım, sadece "Gerard Pique" yazdım. Bütün resim sonuçlarına baktım. Ayrıca 1-2 başka arama. Kısa kollu formayla göründüğü resimler aha da şunlar:Bu resim, sağ kolda La Liga logosunun olmamasından -ve atmosferden de- belli olduğu gibi, bir hazırlık maçından. Pep'in ilk sezonu olan 08-09 sezonu başlamadan evvel.Konfederasyon Kupası'ndaki Irak maçı. Burada kısa kollu giymesinin sebebine (daha doğrusu ihtimal) aşağıda değineceğiz.

Bu zaten imzadan sonraki tanıtım. 4 sezon sonra dönüş vs. O sezonun "öyle" geçeceğini nereden bilebilir. Sadece dönmüş olmak bile ona yeterdi belki o sene.

Ve bahsettiğimiz tivitte adı geçen maç. "2010 Gamper Kupası maçı" diyor fakat, özel formaların giyildiği maç, 2009 Gamper Kupası maçıydı, yani City ile oynanan ve 1-0 kaybedilen. Orada Pique'nin Barça'ya döndükten sonra ilk kez kısa kollu forma giydiğini söylemişler. Sanırım o maç özelinde mecburi bir durum var. Çünkü resimlere bakarsanız, o maçta bütün Barcelonalı oyuncuların kısa kollu formayla sahada yer aldığını görüyoruz. Herhalde mevsim yaz olduğu ve tek maçta giyileceği için (o formayla ilgili bi' organizasyon, bi'şeyler vardı, hatırlayamadım lan. "Mes" muhabbeti filan) herhalde uzun kollusunu üretmediler ve Pique de mecburen kısa kollu giydi-maçtan resmini bulamadım.

Benzer şekilde, yukarıda yer alan Irak maçında çekilmiş resimde de aynısı olabilir. Yaz diye belki de, hiç uğraşmadılar uzun kolluyla falan.

Şimdi nereye geliyoruz peki? Şuraya. Gerard Pique i Bernabeu, iki hazırlık kupası maçı (09 Gamper Cup, City ve 11 Audi Cup, Bayern) ve bir hazırlık maçı (ilk resim, kimle oynandığını bilmiyoruz) haricinde bütün maçlarda, yani başka bir deyişle de, (2. döneminde) Barcelona ile çıktığı bütün resmi maçlarda uzun kollu forma giymiş. İstikrar açısından takdir edilesi. Belki de totemvari bir durum var ortada.


Ha bi' de bu var, sponsor muhabbetleri sanırım. Maç harici.

Edit:YT nickli arkadaşımız "Sami Yen'deki İspanya maçında da" kısa kollu giydiğini söylemiş. Bir de gol attığını eklemiş. Ama sanırım maçları karıştırmış, çünkü gol de, kısa kollu da orada oynanan maçtaymış. Buradakinden resmini bulamadım. Yine de teşekkürler.Edit 2:Barışcan Çetin arkadaşımız da twitter yoluyla bu fotoyu gönderdi. Amerika turundan. Sanırım son maç.


Retro 97


Saçlar...

24


Az önce Işıl Alben Twitter hesabından şöyle bir fotoğraf paylaştı-yukardaki foto yani. Tivitte de "keyifle dinlenmece :)" yazıyor. İşte artık müzik, kitap falan. Ipod'un içinde ne var, bahsini etmedikçe bilemeyiz. Ama kitabın ne olduğunu görebiliyoruz. Elif Şafak'ın daha geçenlerde çıkan kitabı İskender. Şurda kendisine bir posta saydırmıştım ben. O yetmez aslında ya, neyse.

Şimdi burada önümüzde iki seçenek var:

1. "Helal olsun be. Genelde bizim sporcular okumaz etmez. Kız boş vaktinde okuyor, harika" demek. Övmek.

2. "E okuyosun ablacım iyi hoş da, başka kitap mı bulamadın. Ala ala şu popüler kültür fıskiyesinin kitabını mı aldın. Bu mudur çap?" demek. Tersten gidip, sallamak.

Ben tam ortadayım. Hani bu kitabı görmemiz, Işıl'ın normalde okuduğuna işaret olmayabilir de. O da var. Böyle yalandan okuyor gibi görünmek isteyen çok kişi var etrafta-hala. Eskiden daha fazlalardı tabii. Artık "ben okumayı sevmiyorum abi" diye çıkıp, ciddi ciddi bunu savunan insanlar var bu ülkede. Neyse. Ufaktan da olsa "okuma niyeti" var, bu kesin. Ama işte az daha kaliteli şeyler okumaya doğru ilerlerse, daha seçici olursa bir zaman sonra, çok seviniriz.

Bir gün şu okuyan futbolcu ya da sporcuların dökümünü yapsak sağlam şekilde. Tek tek zaten değinmeye çalışıyorum da, şöyle toplu halde filan...

Retro 96

Crown


Amınakoyim böyle resimleri koyarken hiç emin olamıyorum daha önce yayınlandı mı, biliniyor mu, ne halttır. Ama sikerler, bunu koyarım, çok güzel resim. Cruyff'ün tek Feyenoord -ve oyunculuk kariyerinin de son- sezonundan.

Nerden Nereye 56


Castrol


Steaua döneminden Gica. Forma sanırım kırmızı-mavi.