Evkur


Formada dikine ya da çaprazlamasına şekilde bayrağı kullanmak, son yıllarda şahit olduğumuz bir tercih. Bu kupada da Sırpların dış saha formasında var. Tabii bayrağın bir tarafı beyaz olunca, bir manası olsun diye çerçeve koymak zorunda kalınıyor. Ama uzaktan yine biraz sorunlu. Bunun bir benzeri de 2012'de Rusya'da vardı.


Bunda çerçeve de yok, o yüzden hiç anlaşılmıyor bayrağı koydukları. Beyaz üzerine kırmızı-mavi şerit var sanki. Bayrağını değiştirecek hâli yok adamların tabii. Bu modellerin en temizi şuydu:


Beyaz şerit ortada olunca, sorun da yok.

Sakarya


Marsilya'nın Puma'ya geçişine alışmak zaman alacaktır tabii. O arada şu forma hoş olmadı. Yakın zamandan çok benzeyeni var.


Artı yine bu sene dirilen, şu klasik dönem Belçika tasarımını da andırmıyor değil.


Şen


Japonya'nın yeni iç saha formasında samuray kıyafetlerinden; Roma'nın da yeni sezon iç saha formasında Roma dönemi zırhlarından esinlenilmesi. Kendi adıma kupanın ve yeni sezonun en iyi işlerinden.


Sayan Kaya


Trabzonspor'un 2000-2001 sezonundan şöyle bir forması var. Siyah denemez, lacivert. Ama şahsen bu tonlarda koyu deplasman formasının Trabzonspor'a çok uyduğunu düşünürüm yıllardır. Ama o zamandan beri de --eğer yamulmuyorsam-- hiç o renklere uğramadılar. Arada turuncu filan türedi, gümüş yaptılar, su yeşili bile var, ama bu koyulukta renk yok. Fakat bir nevi mecburlar. Milan kadar olmasa da, 1. formaları çok koyu olduğundan, daha koyusuna (yani o da koyuca bir lacivert ya da siyah) mecburlar. Ama elbette alışıldık futbol kuralları bu memlekette geçmediğinden, bu mecburiyetin bir açıdan manası yok.

Bu sezon Trabzonspor, Macron ile anlaşarak, en azından bir büyük takımın orijinal bir şeyler giyeceğini bize müjdeledi. Tanıtım yakında yapılacakmış. Yine o linkte yazdığı üzere, formalar çubuklu, mavi ve daha sonra tanıtılacak olan siyah olacakmış. Eğer çubuklu, bordo ağırlıklı ise, güzel set. Gönül çubuklu-beyaz-siyah görmek isterdi ama, bu da güzel. Hiçbir şey olmasa, kendilerine has formalar giyecekler.

Kur


Barcelona'nın siyah şortlu formalarını her zaman çok sevmişimdir. O dönemlerde kulübe ufaktan sempati duymaya başlamamın da bunda payı olabilir. Yıllardır da yeniden böyle bir tasarım kullanmalarının yolunu gözlüyordum. Nihayet geldi.

Şahsen parçalı ve çubuklu formaların hepsinde, formadan farklı renk şort giyilmesi gerektiğini düşünürüm. Ki bir bütünlük yaratsın ve o deseni daha iyi yansıtsın/vurgulasın, ayrıca renk karmaşasına mahal vermesin. Tabii bunu yapabilecekler var, yapamayacaklar var, arada deneyebilecekler var. Galatasaray bile tam oturtmuş sayılmaz mesela, zaman gerek daha. Barcelona bunu Nike giydiği sürece arada yapabilir, geçmişi var. 

Ki bu tasarımın sebebi de, Barcelona-Nike ortaklığının 20 yıla ulaşmış olması. İlk ürün şuydu. Zaten çoraplar da birebir bu sene. Ben açıkçası yeni sezon "18-19" olduğu için, 1999 ve 2009'daki gibi bir parçalı bekliyordum, ama bunu önümüzdeki sezona ertelemiş olabilirler. Umarım öyledir, çünkü kulübün kullandığı ilk forma tasarımını 100. yılda giydikten sonra diğer 10 yılda bir giymeyi devam ettirmek hoş bir gelenek olabilir -- bu kez bir sene kaysa da.

Nike'la anlaştıktan sonra ilk olarak o linkteki çubukluyu, ardından da 100. yıl parçalısını giyiyorlar. 2002-2003'e dek, bütün bu iç saha formaları siyah şorta sahip. Bunu kim düşünmüş, kim uygulamaya koymuş bilmiyorum. Ama şahsen o kişi ya da kişilere teşekkür borçluyum. Bu sene olduğu gibi, ilerde de arada hortlatılabilecek, başvurulabilecek bir ara gelenek yaratmış oldular.

İnce çubuk, tabii kulüp forma geleneklerine ters. Bu kadar ince çubuk hiç yok tarihte. Ama malum, her sezon yeni tasarımın geldiği bir dönemde, elbet böyle bir şey giyilecekti. On bordo çubuk, Katalunya'nun on ilini mi temsil ediyomuş ne, öyle bir detay var. Her sezon bir yere sıkıştırılan Katalan bayrağı için bu kez özel bir yer aramaya gerek kalmamış. Bu sezonun Nike Elit Kategori tasarımlarında ensede dikine ufak bir parça var. Oraya kondurmuşlar bayrağı.

Geçenlerde gavur Barçalılar forma hakkında konuşurken, bir tanesi "fazla mavi ağırlıklı" demişti. Ki bunu geçen sezonun forması için daha da söyleyebiliriz, o deneysel haliyle. Haksız değil, ama Nike'ın son yıllarda seçtiği bu şablonlar, kolları da işin içine katmak için kullanışlı değil. Oluru yok yani. E eskisi gibi kulübe özel kalıp da yapılmıyor, öyle olunca o iş yalan.


İlaveten, bu forma, Iniesta'nın üzerine geçirdiği son Barcelona forması oldu. Hattâ, emin değilim ama, bir kere giymiş olduğu tek Barcelona forması da olabilir. Alıp asacak işte doğrudan.

Nerden Nereye 264Nerden Nereye 263
Nerden Nereye 262


Twitter'daki gavur Barçalıların birinden.

Para


Nike'ın gelişinin ardından, forma tasarımı yenilenen takımlar arasında --ki 5 takım filan değişti formaları, çok değil-- şahsen en hoşuma giden, Cavs'ınki olmuştu. Reklam falan da çok yakıştı. Ama ufak bir dengesizlik vardı, bütün formalara bakınca: Yan renk olarak hem siyahı, hem de laciverti görüyorduk.
Önceki sette 4. formaları lacivertti, bir 4. formadan da fazla giyiliyordu. Şampiyonluk 'kollu siyah formayla' gelince, parkeyi falan da lacivert yerine siyah fonlu yaptılar. Ardından da değişen tasarımla birlikte, lacivertin yerini bir nevi siyah forma aldı. "Bir nevi" diyorum, çünkü artık forma sırası yok, malum. Zaten iyice piç edilmiş olan 'iç sahada beyaz kuralı' da kalktı, falan filan. Fakat tek başına bir siyah forma varken, lacivert de, kırmızı formada 'yan renk' olarak bulunuyor. Bu biraz gereksiz açıkçası. Bütünlüğü de bozuyor.


Bu postu asıl atış sebebime geleyim. Az evvel şöyle bi' tivit gördüm. Sanıyorum, bu sezondan 2010'a dek olan dönemde, forma kullanım sırasının iyice birbirine girmesinin en güzel örneği sanırım. Hadi 2010'dan sonra 4 sezon ortalarda yoklar, onu siktir edin. 3 sezonda da finale çıkıyorlar, yani maksimum seri sayısına ulaşıyorlar. Ve rakamlar bu şekilde. Bir kere bile deplasman formalarını giymemişler. Onunla birlikte sarıyı da hiç giymemişler. Eğer geniş çaplı bir uğur denemesi yoksa, çok tuhaf. Birilerinin en sevdiği renk falan mı artık.

Bu arada 4 kez giyilen siyahın ikisi zaten, 3-1'den dönen final serisindeki son iki deplasman maçı. Önce giyilmemiş. Bir uğur denemesi olabilir bu da. Diğer ikiye de baktım, geçen senenin finalindeki 2. ve 5. maçlar. İlginç olabilecek bir not: İlk maçta laciverti giymişler. Unuttular mı ne yaptılar önceki seneyi. Acaba siyah giyilse ne olurdu, bir şey değişir miydi.

Nerden Nereye 261