Boban


(...)

Takım Kaptanı Boban, insanların aşırı derecede milliyetçi oldukları Güney Hırvatistan'dan geliyor ve ülkesinden söz etmekten hiç vazgeçmiyor. Ancak Hırvatistan-İtalya maçından önce İtalyan gazetesi La Gazzetta dello Sport'a şayet maç futbolcular yerine Hırvat edebiyat klasikleriyle İtalyan edebiyat klasikleri arasında olsaydı, İtalyanlar'ın fark atacaklarını belirtmişti. "Dante, Petrarka, Leopardi... hiç konuşmaya bile gerek yok" diye itiraf etmişti. Boban durumun farkındaydı demek ki. Gazzetta'ya ilk okuduğu kitabın Saint-Exupery'nin Küçük Prens'i olduğunu, Çehov ve Dostoyevski'yle "büyüdüğünü", Borges'e "hayran" olduğunu, ama Marquez'i o kadar "tutmadığını" Roberto Baggio'nun Hermann Hesse'den Siddartha'yı okuması gerektiğini söylemişti. İtalyan Futbol Federasyonu Başkanı Matarresse'ye de Nietzsche'yi tavsiye etmişti.

(...)

Futbol Asla Sadece Futbol Değildir, Simon Kuper, sf 401.

1. Bu paragraf, ciddi ciddi hayatımdaki en büyük dumuru yaşamama yol açtı. Bir de sabah saatlerinde okuyunca daha fazla etki etti. Bu nedir abi? Müthiş. Artık bırakmış olsa da, bir zamanlar bu çapta bir oyuncunun sahalarda, hem de en üst düzeyde, görünmesi benim için çok başka. Okumayı seven/önemseyen/yüksek tutan her futbolsever için de-öyle olmalı.

2. Acaba Baggio önerisini kaale aldı mı? Kitabın yazılış tarihinden sonra aynı takımda yer aldıkları için, bunun ihtimalinin yüksek olduğunu çıkarabiliriz. Birebir söylemiştir yani kendisine de zaten. Baggio da madem budist, otursun okusun amk, Siddartha bu, boru değil.

3. Abi bu isimlerden bahsediyorsun, entelektüel kapasite 1500, e peki Marquez'i nasıl sevemedin amınakoyym? Çok ilginç. Yani ben Marquez'i çok severim, o yüzden daha bir garip geldi de, onun haricinde madem bu kadar üst seviye bir okursun, Marquez'i nasıl "tutamazsın", ilginç.

0 yorum: