Gustavo1. Bu kez son 3-4 sezonun aksine 5 yerine 4 adet forması var Trabzonspor'un. Herhalde onlar da fark etti 5 formanın çok fazla olduğunu. 4 de çok ama, 5'ten daha makul en azından. Çubuklu haricinde ana renklerden bir forma var.

2. Geçen sezondan kalan sadece beyaz var. Önceki beyaz formaları da 2 sezon giyilmişti (08-09 ve 09-10). Bunu geleneksel hale getirmeleri güzel olur. Ki blogda da çokça yazmıştık, beyaz formayı diğer renk şortlarla kullanmayı seviyor Trabzonspor-bordo olsun, mavi olsun. Bu da ülkenin forma kültüründe pek olmayan bi' uygulama. Tanıtımda direkt mavi şortla beyaz formayı sunmaları büyük artı. Fakat orada da ufak bir eksik var, ona az sonra geleceğiz.

3- Manchester United'ın 09-10 sezonunda iç saha forması olarak giydiği orta-üst kısmında büyük V olan forma, bu sezon belki de 387 takımda görülecek. Neden bilmiyorum, geçen sezondan çok daha fazla bu sezon etrafta görülecek bu tasarım. Bordonun üstüne açık mavi kullanılması hoş tabii, ama bu tasarım diğer takımlarda sıkça göründükçe can sıkacaktır. Allahtan memlekette tek şu an.

4. Resimlerde 2 kaleci forması var. Ve biri bordo, diğeri de mavi renkte. Abi manyak mısınız siz? Takım renklerinde kaleci forması mı olur? Bazı takımlarda kalecinin, takım formalarını kimi zaman giydiğini -Mandanda misal çok yapar- biliyoruz da, bu ne? Umarım başka renk vardır, ya da bunlar iptal edilip daha "kaleci forması gibi" kaleci formaları yapılır.


5. Önceki sezon Trabzonspor'un giydiği çubuklu forma, aslen 06-07 sezonunun kalıbıydı. Ve tam 3 sezon sonra Trabzonspor kullanmıştı. Şimdi bir benzeri de bordo ("V" muhabbeti) formada yaşanıyor. Hani "koca Nike" deriz, ama bazen Nike olması bi' işe yaramıyor. Galatasaray'ın bu tip şeyler yaşamayacak olması güzel. En fazla geçen sezonun kalıbı olur işte.

6. Trabzonspor şort işini halletmeye başladı, ama çorap hususu hala sıkıntılı. Geçen sezonki formalarda olduğu gibi, bu sezon da bütün formalarda şortla aynı renk çorap var. Hele beyaz ve altında bu yola başvurulmaması kötü olmuş. O iki forma böylece daha güzel hale gelebilirdi. Mesela beyaz şort-mavi şort-beyaz çorap (ki bunu geçen sezon yaptılar) ve altın forma-siyah şort-altın çorap.

7. Görünüşe bakılırsa çubukluda beyaz şort kullanılmayacak. Tanıtımda beyaz da mavi şortla sunuldu, fakat illa ki beyaz şort vardır. Ama geçtiğimiz sezonu da düşününce, çubuklu altına beyaz şortu kullanmaya pek yanaşmadıkları görülüyor. Klasik duruş açısından eksik tabii bu.

8. Bazı internet sitelerinde ilginç taraftar tepkileri vardı. Mesela "çubuklu formaya karadeniz temalı şimşek deseni konmuş" gibi bi' cümle vardı. O forma hazır kalıptan üretiliyor. Yani Trabzon'a özel bir uygulama yok. Ki futbol dünyasını azıcık takip eden biri bile, geçen sezon da bu sezon da Nike giyen takımlarda bu tasarımın sıkça görüldüğünü bilir. Ayrıca "Nike tasarımcıları ne kadar kötü şeyler yapmış" diyenler. Abi, şunlardan hiçbiri Trabzon için özel üretilmiş şeyler değil. Yani diyeceksin ki "adam bilmiyor belki, bilmek zorunda da değil". O zaman da böyle cümleler kurup milleti yanlış bilgilendirmeyecek, artı komik duruma düşmeyecek. Hele internet aleminde böyle cümleler kurmak, bomba atmak gibi bi'şey.

9. Altın forma Avrupa kupalarına yönelik yapılmış. Genelde bizde farklı renk formalar böyle sunulur, ama bakarsın o maçlarda da gerektiği kadar giyilmez. Dümdüz altın olarak değil de, siyahla birlikte üretilmesi hoş. Çünkü çok göze batıyor o şekilde. Geçen sezon gümüş formanın siksen 5 maç giyilmediğini düşünürsek, altının da kaderi ondan öteye gitmez.


Edit:

10. Altının güzelliği ya da kötülüğünden öte, bambaşka bir rezillik varmış. Haberdar eden Matthias Chevalier ve Koko B abimize teşekkür ediyorum. Meğer geçen sezon Ofspor bu formayı giymiş. E tamam ordan gördünüz beğendiniz, anlaşıldı da, bari farklı kalıp olsaydı amınakoyim. Bu nedir?

11. Ayrıca farkettim ki, kendi fikrimi söylememişim pek yazı içinde. Bn "genel olarak" kreasyonu beğendim. Ama bütün formaların eski kalıplardan olması işi çok bozuyor. Bi' de bu Ofspor falan...

6 yorum:

Sportman dedi ki...

Detaya girersek işin içinden çıkamayız. Genel olarak bakarsak hoş bir set. Parçalı ve mavi formanın bu yıl yapılmayıp, ana renklerden sadece çubuklu ve bordunun kullanılması çok güzel (Bordo fazla olsa da Türkiye şartları için bir forma mazur görülebilir). Altın ve beyazda farklı şort olayı güzel düşünce, ama -dediğin gibi- keşke çoraplar formalarla aynı renk olsaymış. Grinin geçen yıl pek giyilmemiş olması ve altının da bu yıl pek giyilmeme ihtimâli, bence gayet hoş bir durum. Çünkü her zaman anlatmaya çalıştığımız gibi, bu formalar "alternatif".

Söylediğim gibi; kalıpları, tasarımları bir tarafa bırakıp genele bakarsak, Türkiye şartlarında ve Trabzon gibi bu konuda çok sabıkalı bir takım özelinde muhteşem bir set. Darısı diğer kulüplerimizin başına...

Enjoy The Lappap dedi ki...

aga muhteşem demişsin de, kalıpların hepsi eski, onu ne yapıcaz :)

ayrıca "anlatmaya çalıştığımız" falan demişsin de, ben zaten 10 maç giyilsin demiyorum. gümüş sanırım 3 kez giyilmedi. madem en fazla o kadar giyeceksin neden üretiyorsun? en az 5-6 kez giyilsin bari de bi esprisi olsun.

pepino dedi ki...

trabzon u takdir ettim bence katalogdan yapılabilicek en iyi seti yapmıslar altın dısında. bordo forma yapılma acısından gereksiz olsa da güzel bi forma. cubuklu da guzel olmus. beyaz da gayet guzel. ayrıca beyazdaki mavi tonunu da duzeltmisler bu sene iyi olmus. bi tek altın formayı begenmedim ama onu da fazla giymezler zaten :) ayrıca fontları da yenilemişler güzel gozukuyo ;
http://a35.idata.over-blog.com/583x477/3/88/03/34/yttep-e--t/e-.jpeg

KoKo B dedi ki...

altın forma avrupa kafası ofspor forması buyur burdan yak rezillik http://www.footballove.com/2011/06/28/trabzonspor-201112/

Sportman dedi ki...

Diyorum işte, detaya girersek, işin içinden çıkamayız. :) Söylemek istediğim; formaları yakından incelemeyip sadece duruşa bakalım. Tekrar söylüyorum: Türkiye şartlarında hârika bir set.

matthias chevalier dedi ki...

http://www.caydeniz.com/resimler/galeri/ofspor_adanademirspor_8.JPG