Kayıp Formalar 10

Şuradakine benzer şekilde tek bir forma değil, bir takımın, hep yeri aynı olan, ama çok az başvurulan formasından bahsedeceğiz:İsveç 2. forması.Renk ismi vermiyorum, çünkü bu forma mavi ya da lacivert, ya da başka bir koyu mavi tonunda olabiliyor. Bazılarını bulamadım bile. Öyle bir kaybolma.


Villarreal'in "sanki hep sarı giyiyor" sanılması gibi, İsveç de sanki hep sarı formayı giyiyor. Yani sarı forma-mavi şort. Ya da sarı-sarı. Şöyle eskileri bi' düşüneyim dediğimde ise, aklıma neredeyse hiç mavi ya da lacivert İsveç forması gelmedi. Yakınlarda dikkatimi çektiği ve blogda da bahsettiğim için şu çapraz şeritli laci geldi, onun dışında da kafa taa 94'e gitti.İşte Brolin'ler falan. O turnuvada 3. olmuşlardı sanırım. Şu meşhur Dünya Kupası'nda 3. olup sonraki Avrupa Şampiyonası'na katılamama serisini başlatan takım. Sonrası da Hırvatlar ve biz. Neyse. Bu formayı ben hep çok sevmişimdir. Hemen hemen aynısından Bulgarlar'ın da vardı ama, o daha başka gelirdi gözüme. (Acaba yazar burada erken dönem Fenerbahçelilik eğilimlerinden mi bahsediyor.)

Bu 94'ün beyazı aklıma düşünce, başka beyaz var mı diye araştırayım dedim. Çünkü başka var mı, hatırlamıyordum. Varmış. En azından 2 tane. İkisi de -en azından benim için- hoş formalar. Ama şöyle bir sorun var:Eğer bunlar 2. forma idiyse -ki öyle görünüyorlar. Milli takımlarda 3. forma nadiren olur- neden beyaz? Sarı formanın deplasman versiyonu neden yine açık renk bir forma olur? Akıllarına yatmış, yapmışlar. Ortaya çıkanlar güzel işler. Fakat 2. forma koyu olmalıyken, tutup sarının yanına beyaz yapmaları cidden çok garip.
Sonuç olarak, blog olarak İsveç Futbol Federasyonu'na başvurup, sarı haricinde hangi formaları varsa o şampiyona ya da elemelerde, o formaya da ağırlık vermelerini isteyeceğiz. Lobimiz yok pek ama, para var. Belki sözümüz geçer biraz.


6 yorum:

Sportman dedi ki...

Dünya 3.'sünün Avrupa Şampiyonası'na katılamama uğursuzluğunu başlatan, 82-84 Polonya'dır. Daha sonra 86-88 Fransa, 90-92 İtalya, 94-96 İsveç, 98-00 Hırvasitan ve perdeyi kapatan; 02-04 Türkiye... Almanlar -doğal olarak- bu saçmalığa son vermişti. Yine Dünya 3.'sü onlar olduğuna göre, seneye de bu saçmalıktan izler görmeyeceğiz.

Formalara gelince... Sarının yanında beyaz saçma, evet. Çok saçma...

matthias chevalier dedi ki...

984 Adidas formaları her takımda neredeyse aynı değilmiydi? Benim direk aklıma Romanya forması (Hagi-Kolombiya maçı) geliyor bu modeli görünce. http://is.gd/IvqECb

Birde şu formayı gördüm şimdi, güzelmiş. http://youtu.be/NKSnU_4xyQU
http://is.gd/0joXjY http://is.gd/OXB6aV

matthias chevalier dedi ki...

Bu da iyiymiş ya, resmini görmesem hayatta hatırlamazdım. =)
http://is.gd/WovM1I http://is.gd/OCSpk8

Enjoy The Lappap dedi ki...

@sportman:

onu ekliyim hacı, sağol.

@matt:

abi isveç, bulgaristan ve romanya giyiyordu. daha da deşsek çıkar belki. abd'ninkini biliyorum, onla ilgili post gelecek :) nijerya'nınki de çok değişik. çok kendine has.

McDennis dedi ki...

Abi adidas o dönem aynı formaları birçok takıma dayamıştı, Liverpool falan da giyiyordu bunlardan.
O değil de, dünya kupasının en özel formaları bu 94'te idi be ya...
Nijerya, Amerika, Meksika, piiii... Hep güzel hatırlanacak şeyler bunlar..
Son olarak yeni isveç away (Elmanderli olan) şuku bir forma.. Umbro rules, bu bir gerçek..

Enjoy The Lappap dedi ki...

@mcdennis:

evet abi, yeşil-beyaz, şort da siyahtı sanırım. umbro'yu bu istekle 2 sene sonra gs'de görebiliriz belki. adamların formalarına imrenmekten...