Le Puff


Lokavtın bitmesiyle beraber başlayan transfer çılgınlığı şu an herkesin gündemine bilfiil tecavüz etmekte. Tüm bu curcuna içinde arada kaynayan bazı meseleler; bu sebepten dolayı pek konuşulamıyor. Bu ''bazı meseleler''den en garipi ise: Çin'de mahsur kalan NBA oyuncuları. Aaron Brooks, Wilson Chandler, JR Smith, Kenyon Martin, Yi Jianlian ve Patrick Mills lokavtın bitmesine rağmen hala Çin'de basketbol hayatlarını sürdürüyorlar.

Lokavt süresi boyunca boş durmak istemeyen birçok NBA oyuncusu başka ülke liglerinde basketbol oynadılar. Arkalarında iyi/hoş hatıralar bırakarak 2-3 aylık bir süreç sonrasında NBA'e geri döndüler. Sözleşmelerini lokavtın bitişine endeksli olarak yapan bu oyuncular pek sıkıntı yaşamadılar geri dönüşlerinde. Tabii bir kısmı hariç. Yukarıda isimlerini yazdığım altılı an itibariyle Çin'den ayrılamıyorlar, sezon bitmeden de ayrılamayacaklar gibi. Olayın iç yüzü hakkındaki tüm bilgileri: Adrian Wojnarowski yazmış. Çin'deki kurallar gereği Mart'a kadar bu arkadaşlar oradaki fan-fin-fon işlerine devam edecekler. Woj'un yazısında Çinli bir yetkili ya herro ya merro çekmiş bu oyunculara. ''Oynarlarsa paralarını veririz Mart'ta da geri dönerler, oynamazlarsa nah para, nah NBA...'' Şimdilik bu altı zavallını durumu bu(Yi şu durumdan her an yırtabilirmiş bu arada. Sahip olduğu Çin pasaportuna şükrediyordur herhalde).

Bu oyuncular NBA'de şu an serbest oyuncu statüsünde. Yani herhangi bir takım -görünürde- mağdur konumunda değil. Tabii bu durum görünürde böyle. Takımın en önemli iki skoreri Çin'de ikamet ederken Denver yöneticilerinin hali için şuraya alalım sizi. (Denver'a Götüyle Gülenler Derneği diye bir feysbuk grubu kurulsa şöyle social media'da(ohşş) aktif hale geçilerek güzel kafa yapılabilir aslında, ama üşengeçlik zor zanaat). Denverlı yöneticiler, Colarado'da yüksek rakımlı bir yerden kendilerini tam atacakken Mark Cuban'ın imdatlarına yetişmesiyle hem kendilerini hem de şanlı Nuggets(şanlı isme gel) ismini bi' anlamda kurtardılar. Dallas'dan 4 pokemon kartı karşılığında Rudy Fernandez ve Corey Brewer'ı aldılar. Odom takasında Lakers'a verdiği 3 pokemon kartını misliyle geri alan Dallas'ı salary cap konusunda rahatlatan bu takas, Denver'ın da yama yapmasına olanak tanıdı. Lakin ''bu oyuncularla bu lig bitmez'' minvalindeki taraftar tepkilerini azaltmaz bu transferler. George Karl'ın kalpten gitmesini istemiyorlarsa mutlaka 2-3 pozisyonunda oynayabilen bi' adam daha bulmaları gerek. Blog ortamında random gülmek istemediğimden; NBA camiasına(!) bir an evvel sükunetin hakim olmasını dileyerek postu sonlandırıyorum.

0 yorum: