Zayıflama Bandı


Siz "İngiliz futbolu severlere" bir hizmet daha. Bu adamların forma kültürlerine sorgusuz sualsiz "arkamızı dönebileceğimizi" yazıp çizmelerimizden biliyorsunuzdur zaten. Son şov da Manchester City'den geldi. Adamlar gelecek sezon için mor bir dış saha forması yaptılar. Peki hatırlayan var mı mor renkli bir City forması ?

İngilizler iç sahaları gibi dış saha formalarına da çok bağlıdırlar, dış saha renkleri bellidir. Hatta çoğu zaman tasarımları da benzer olur. City'nin kırmızı-siyah çubuklusu, beyaz forma üzerine kırmızı-siyah çapraz çizgili forması, meşhur away formalarıdır ve renkleridir. E peki nereden çıktı mor şimdi ?


Adamlar mor formayı City henüz City değilken, Ardwick adını kullanıyorlarken, ilk defa lige katıldıkları sezon olan 1892 yılında giymişler. O mor forma, o zaman tarihlerine işlenmiş. Daha sonra kullanılmamış. City mavi renk formaları ile meşhur bir klüp haline gelmiş ve belli dış saha formalarını giymişler yıllarca. Ancak 1992 yılında kulüp lige katılmalarının 100. yıl dönümünde bir kez daha mor bir dış saha forması yapmış. 100 yıl sonra hatırlamışlar o formayı.

Ve şimdi, 120. yıl dönümünde, şampiyon oldukları sezonun hemen ardından, bir kez daha mor formayı giyiyorlar. Gerçi beyaz çizgilerinin de olmasını isterdim, ancak 1892 senesinde beyaz çizgili formaları olduklarını sanmıyorum. Bu sebeple rengi düşünmeleri de yeterlidir benim adıma. Kalkıp bir ayakta alkışlayalım.

Ufak Not: 1992 senesinden günümüze kadar mor veya gül kurusu karışımı bordoya yakın olan rengi City away formalarında detay rengi olarak kullandı. Geçtiğimiz sezon antrenman kitlerinde ve teknik ekip kıyafetlerinde de bu renk vardı hatırlarsınız. Ayrıca 2002 yılında da benzer bir forma yapılmıştı, 110. yıla özel. Hikayesi budur.

1 yorum:

N. Burak dedi ki...

Bu rengi City 60'lı yıllarda çorabında detay rengi olarak kullandı. 2010 2011'de de tekrarladılar bunu. Formaya gelince, daha güzeli imkansız.