Antal


Sezonunu bilmediğim bir PSG forması. Allah aşkına kaosa bak abi. Emin olamadığım sayıda reklam var. Ayrıca o dönem (90'ların ortası falan olarak kabul ediyorum) kol reklamının yaygın olmadığını düşünürsek, atılım yapmışlar ve bir de kol reklamı var. Takım arması filan şimdikine benzer yükseklikte mecburen. Nike logosunun yanında da bir şey var. Ve en temelde, tasarımda kullanılan mantık hiç fena değil, aralardan görebilirseniz tabii. Yine ortada kalınca bir kırmızı dikine şerit, kenarlara doğru ikişer ikişer incelerek gidiyor. Dönemi için çok ileri bir mantık.

Şimdi de yeni PSG iç saha formasına geliyoruz. Yine alternatif bir yola gidilmiş. Malum, kendileri genelde ortadaki kırmızı şeridin iki yanından ince beyaz şeritler geçiriyorlar. Bu kez de aynı mantığı korumuşlar ama, kırmızı şeridin de içini boşaltmışlar. Ben böyle kafaları acayip seviyorum ve daha çok anlayan olmasını umuyorum. Yadırgayan çok olacaktır. Fakat diğer türlü de tekdüzelik kaçınılmaz. Satış politikalarından öte hani. O başka.

Ayrıca adamlar en az 15 senelik bir periyotta forma sponsorunda istikrarlı gitmiş. Bu da işin bambaşka bir yönü.
Edit 1: Koala abiden "Singapur keranesi gibi" yorumu geldi. Ötesi olamaz asdjadjfk.

Edit 2: Burak'tan katkılar var:
1- Bu kenarı beyazlı kırmızı şerite tasarımcı Daniel Hechter'den dolayı "Hechter stili" deniyormuş. Herifler bu konuda tutucuymuş bir de. O şerit sırttan da geçmeli falanlar.
2- 93-94 sezonunun formasıymış.

Edit 3: Bu da emoronch1e'den. 80'lerde bile kolda reklam var adamların. Şu şekil.

4 yorum:

koala dedi ki...

forma değil Singapur keranesi yemin ediyorum. ayrıca elemanı tanımadım ama takoz Recep'le birinin karışımı olmuş, karışımın ikinci ismini çıkartamadım.

N. Burak dedi ki...

Hacı bunlar kenarlarından beyaz çizgi geçen kırmızı şeritli lacivert formaya Hechter stili diyorlar. (Formayı Daniel Hechter tasarlamış, ondan.) Hani biz nasıl tam parçalı dışında formayı kabul etmiyorsak, 6 parça da olmaz 8 parça diyorsak; bu adamlar da bu tarzın dışında formayı kabul etmiyorlar. Gerekirse boykot filan da koyuyorlar. Yani yazıdaki iki forma da PSG forması olmuyor aslında. Bu sezonki formalarında çizgileri Hechter stilini anımsatacak şekilde yapmaları detayını ben de fark etmiştim, çok güzel olay ama doğru değil işte. Bu arada o şeridin sırttan da geçmesi gerektiğini söylüyorlar.

N. Burak dedi ki...

93 94 sezonundanmış forma. Taraftarlar bu formaya "la couverture" demişler. Tam anlamını bilmiyorum.

emoronch1e dedi ki...

Adamlar 80'lerde bile kola reklam almışlar.

http://1.bp.blogspot.com/_F_-hp9ZVQcU/SCnmh90-iZI/AAAAAAAABRI/IsXbSBloi4E/s400/saffet+susic.jpg