KarperNot: Resimleri yeni sekmede açın.

Kirk Hinrich. Lebron James'in yanından geçip smacı vurmasına izin verebilir. Vermiyor. Vücuduyla teması sağlıyor. Sert bir temas. Lebron buna rağmen faulü aldıktan sonra şutunu atıyor. Girmiyor ama atabiliyor. Birkaç dakika sonra bu sefer daha açık bir alanda karşı karşıya geliyorlar. Bu sefer Hinrich, Lebron'un temastan sonra şutu atmasını engellemek için işini garantiye alıyor. Faulü yaparken aynı zamanda sarılıyor da. Buradan izleyebilirsiniz. Tekrarlayalım, Lebron James'in yanından geçip smacı vurmasına izin de verebilirdi. James serbest atışlarda 3/4 attı. 4/4 de atabilirdi. Smaç da 2 sayı, serbest atış da 2 sayı. Değil işte.Taj Gibson. İlk resimdeki faul ikincisine göre çok daha sertti. Resimde belli olmuyor olabilir ama ilkinde direkt olarak kafasına çok sert bir darbe indiriyor. Lebron yere düştükten sonra kendisine zor geliyor zaten. İkincisinde de arkadan omzuna doğru çok sert bir kol darbesi daha. Önce flagrant çalındı, sonra bana göre de doğru bir kararla geri alındı. Buradan bakabilirsiniz. Yine de çok sert fauller. Çok, çok sert. Gibson bunları yapmayabilirdi. James yine 3/4 attı. 4/4 de atabilirdi. Gibson bunları yapmasa 4 sayı yiyeceklerdi. Yaptı, 3 sayı yediler. 4 de yiyebilirlerdi. Neredeyse aynı rakam. Değil işte. Jimmy Butler. Chicago topu kaybediyor. Wade ileride yalnız. Miami'li oyuncular topu hemen ona aktarmaya çalışıyorlar, ki Wade bir an önce topu alsın ve boş smaçla farkı 3'e indirsin. Maçın en kritik dakikaları. Skora tam olarak yansıtamasalar da üçüncü çeyrek başıyla beraber Miami maçı tamamen ele geçirmiş durumda. Yavaş yavaş da Chicago'nun ensesine yapıştılar. Wade topu alıyor. Top biraz yavaş ve dengesiz atılıyor Wade'e ama yine de Wade topu alıyor. Potayla arasında kimse yok. Jimmy Butler bayağı bir gerisinde. Yetişiyor. Yetişiyor ve faulle durdurarak smacı basmasına engel oluyor. Jimmy bu koşuyu yapmayabilirdi. Bu çabayı, bu fedakarlığı göstermeyebilirdi. Pozisyona yetişmesi zordu ve her halükarda potasında sayı görecekti zaten. Wade 1/2 atıyor. 2/2 de atabilirdi. Öyle de 2 sayı, böyle de 2 sayı. Değil işte.
Nate Robinson. Bu pozisyonu da maçın kısa bir özeti gibi gördüğümden anlatmak istedim. Nate topla beraber Battier ve Cole'un arasından geçmeye çalışırken topu kaybediyor. Yerde topu çalan Norris Cole, Wade'e aktarıyor ve Miami için hızlı hücuma çıkma şansı. Nate hemen yerden kalkıyor ve Wade'e arkadan sinsice yaklaşıp az önce kaptırdığı topu çalıyor. Hemen Jimmy Butler'a veriyor, Jimmy'den Taj'a, Taj'dan tekrar Nate'e. Miami'yi savunmada eksik ve hazırlıksız yakalıyorlar. Wade ne olduğunu anlamadan Nate köşeden bomboş üçlüğü atıyor ve rüzgar iyice Bulls'un arkasına geçiyor.

Aslında son anlarda çok kritik bir top çalma pozisyonu daha var. Kirk Hinrich topu Chris Bosh'un ellerinden alıyor hırsı ve inadıyla ama pozisyon çok aleni bir faul olduğu için koymadım. Zaten üstteki kareler yeterli. Derrick Rose ve Joakim Noah'dan yoksun Chicago Bulls, 27 maçtır kazanan Miami Heat'i, sezonu istikrarsız geçiren Deng'in 4/8 üçlüklü 28 sayılık performansıyla veya Boozer'ın 21-17'siyle veya Jimmy'nin, veya Nate'in skora katkılarıyla yenmedi. Elbette bunlar da önemliydi ama Chicago Bulls bu maçı savunmada rakibine ekstra güç sağlayacak her pozisyona karşı koyarak, gerektiği zaman vücuduyla engel olarak, önce fiziki sonra psikolojik şekilde ince ince ezerek kazandı. Oyunu çirkinleştirmeden sertleştirdiler. En sonunda Lebron James'in bile kontrolden çıktığını gördük. Şuna bakınız ve dime'da değinmeyi düşündüğüm maç sonu açıklamaları.

Miami Heat'i ancak böyle durdurabilirsiniz. Oyunu onlara bırakamazsınız. Korktuğunuzu belli etmemelisiniz. Diş geçirebileceğinizi onlara maç içinde hissettirmelisiniz. Savaştan kaçmamalısınız. Gerektiği anda gereken sert faulleri yapmalısınız. Bu oyunu çirkinleştirmek değil. Özlediğimiz NBA rekabetlerini son senelerde pek sık görmüyoruz. Oyuncular saha içinde birbirlerini öldürmek istese de maç biter bitmez sarmaş dolaş oluyorlar. Bunun olmasına gerek yok. Bunun olmasının alkışlanacak bir tarafı yok. Ben artık sert maçlar izlemek istiyorum. Hem saha içinde, hem saha dışında sert ve nefret dolu maçlar. Bu yüzden teşekkürler Chicago Bulls, kavgadan kaçmadığınız ve Miami Heat'in nasıl yenileceğini tüm dünyaya gösterdiğiniz için.

0 yorum: